Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı 2016

Bu yıl 7’ncisi gerçekleştirilen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nda ürünleri ile yer alan Labranda Zeytinyağı, fuarın en çok ziyaret edilen stantları arasında yer aldı… Firma, zeytinyağlarının yanı sıra, zeytinyağlı krem, saç şampuanı, saç kremi, sıvı sabun ve kolonyaları ile de dikkat çekti…

Fuara gelen ziyaretçilerle yakından ilgilenen Labranda Zeytinyağları Yönetim Kurulu Başkanı Levent Baydal; Labranda Zeytinyağı’nın markalaşma süreci hakkında bilgi aktararak, “Labranda Zeytinyağı 2006 yılında markalaştı. Zeytinyağı ticaretimiz aslında daha önce vardı. Yaklaşık 1991 -1992’den beri zeytin - zeytinyağı ticareti yapıyoruz. Ama 2006 - 2007 yılında markalaşma yoluna gittik. 2006 - 2007 yılından beri Milas ve çevre bölgelerin yağını Labranda markasıyla karşılamaktayız” dedi.

Labranda Zeytinyağlarının Türk ve Dünya mutfaklarının vazgeçilmez, lezzetine doyum olmayan yağ olduğunu söyleyen Levent Baydal; “Labranda Zeytinyağları, adını Karya Uygarlığı’nın önemli kentlerinden biri olan ve Milas’ın kuzeyindeki Beşparmak Dağları üzerinde yer alan Labranda’dan alır. Labranda Yağları asırlara ve efsanelere konu olan Beşparmak Dağları’nın yamaçlarındaki Labranda yöresindeki özel zeytinlerden ve Ege Bölgesi’nin nadide zeytin bahçelerinden özenle seçilen zeytinlerden elde edilir” dedi.

Labranda Zeytinyağı’nın diğer zeytinyağlarından farkını anlatan Baydal; “Milas’taki özel zeytin bahçelerinden, ilaç ve gübre kullanılmayan bahçelerden organik olarak zeytinlerimizi topluyoruz ve özel şişelerden zeytinyağı tüketicilerine sunuyoruz. Labranda Zeytinyağları tamamen organiktir” dedi.

Zeytinyağının insan sağlığındaki önemini de anlatan Labranda Zeytinyağları Yönetim Kurulu Başkanı Levent Baydal; “Doğanın insanoğluna armağan ettiği besinlerden biri olan zeytinyağı, çocukluktan yaşlılığa yaşamımızın her döneminde sağlığımızı birçok açıdan önemli yönde etkiliyor. Kanserin önlenmesinde büyük rol oynar. Bağırsak ve sindirim siteminin çalışmasını düzenler. Yüksek tansiyonun düşmesine yardımcı olur. İçerdiği A-D-E-K vitaminleri sayesinde hücreleri yenileyerek yaşlanmayı geciktirir. Kalp ve damar hastalıklarını önler, beyin hücrelerini yeniler. Kalp ve damar hastalıkları Akdeniz insanlarında daha az görünür. Bunun nedeni Akdeniz bitki örtüsünün süsü zeytin ağaçlarının meyvelerinden elde edilen zeytinyağının afiyetle tüketilmesidir. Doğanın insanoğluna sunduğu en önemli şifa kaynağı, cana can katan ve her derde deva Labranda Zeytinyağını afiyetle tüketebilirsiniz” dedi.